4 Temel Adımda Kutsal Kitap Nasıl Okunur ve Anlaşılır?

280 views

Kutsal Kitap’ta derinleşmek için dört adım vardır:

  1. Kutsal Kitap’ı okuyun
  2. Kutsal Kitap’ı inceleyin
  3. Kutsal Kitap’ı Ezberleyin
  4. Kutsal Kitap’ı üzerinde dua edin

Oldukça basit görünüyor, ancak çok az insan bu dört adımın hepsini uyguluyor. Bundan dolayı çok az insan gerçek değişimi, Tanrı ile paydaşlığı, ruhsal gücü, hizmetteki gücü, ibadetteki sevinci ve esenliği deneyimlemektedir. Çünkü, ‘‘Kutsal Yazılar’ın tümü Tanrı esinlemesidir ve öğretmek, azarlamak, yola getirmek, doğruluk konusunda eğitmek için yararlıdır. Bunlar sayesinde Tanrı adamı her iyi iş için donatılmış olarak yetkin olur.’’ (2.Ti.3:16-17)

Birinci Adım: Bilginin Genişlemesi İçin Kutsal Kitap Okuyun

Kutsal Kitap’ta derinleşmek için okumak gerekir. Bazı Hristiyanlar Tanrı Sözü’nü okumaz veya sadece günlük ibadetlerle ilişkili olan bölümlerini okur. Bu, sizi gitmek istediğiniz yere götürmez. Kutsal Kitap’ı geniş bir şekilde okumaya başlamalısınız. Yalnızca Kutsal Yazılar’dan geniş bir bilgi edinebilirsiniz. Eski Antlaşma’yı hiç okumadıysanız, onun hakkında asla genel bir bilgiye sahip olamazsınız. Yalnızca Matta, Markos, Luka, Yuhanna ve Mektuplar kısımlarını okursanız, Yeni Antlaşma’nın diğer bölümleri hakkında temel bir kavrayışa sahip olamazsınız.

Sonuç olarak, hayatınız önemli gerçeklerden etkilenmeyecek ve Kutsal Kitap’ı bir bütün olarak anlama yeteneğiniz sınırlı olacaktır. İyi haber şu ki, geniş bir bilgi birikimi için basit bir okuma planı bulunmaktadır. Buna göre, Kutsal Kitap’ı beş dakika okursanız, yılda otuz saatten fazla okumuş olursunuz. (5 dakika × 365 gün = 1.825 dakika= 30,4 saat) Yılda otuz saati bir düşünün. Belki de başka hiçbir yöntem Kutsal Kitap bilgisini bundan daha kolay bir şekilde sunamaz. Söz’de gelişmek istiyorsanız ve Söz’ün size hâkim olmasını istiyorsanız, öncelikle onu okuyarak başlayın.

İkinci Adım: Derin Bilgi İçin Kutsal Kitap’ı İnceleyin

İnsanlar Kutsal Kitap’ı etkili bir şekilde duyurma buyruğu altında kalmalı ve etkili bir öğretmen tarafından öğretilen çalışmaya katılmalıdır. Kutsal Kitap incelemesi, onu tek başımıza incelemeyi ve onunla etkileşim kurmayı sağlayacak görevlere sahip olmalıdır. Derin bir bilgi edinmek için pasif olamazsınız. Bilginizi derinleştirme sürecinde aktif olmalısınız. Bu durum sizin için yeniyse, kilisedeki küçük gruplara veya Pazar okulunda Tanrı Sözü’nü öğretmeye kararlı olan bir kiliseye katılabilirsiniz. Hristiyan kitapçılarda ve çevrimiçi kaynaklarda yararlı bilgiler bulabilirsiniz. Daha tecrübeli Hristiyanlar size yararlı önerilerde bulunabilir. 

Üçüncü Adım: Kutsal Kitap’ı Ezberleyin

Önceleri çok sayıda ayeti ezberlemenin daha iyi olduğunu düşünürdüm, ancak onları yüzeysel olarak ezberlediğimi fark ettim. Başlamak için mücadele etmem ya da bir bölümün yarısını geçmem ve kalanı başka sözcüklerle ifade etmem gerekebilir. Artık derinden ezberlenmiş daha az ayete sahip olmanın daha yararlı olduğunu anlıyorum. Bir mil genişliğinde ve bir inç derinliğinde bölümü ezberlemek yerine, bir inç genişliğinde ve bir mil derinliğinde bölümü ezberlemek daha yararlıdır. Bu önemli bir farktır. Ayetleri derinden ezberlemeden ve üzerinde dua etmeden, sözlerin gerçeği düşüncelerimizi, tutumlarımızı, eylemlerimizi ve duygularımızı etkilemek üzere zihnimizin derinliklerine işlemez.

Kutsal Yazıları derinden ezberlediğimizde, kararlarımızı ve duygularımızı yönlendirmeye yardımcı olur. İsa bile Matta 4. bölümde şeytan tarafından denendiğinde Kutsal Yazılar’dan cevap verdi. Tanrı’nın Sözü’nü hayatın zorluklarına karşı kullanabildiğimizde, Kutsal Kitap yaşamlarımızda daha önce sahip olmadığı bir güce sahip olur. 

Tereddüt etmeden söyleyebilmek için bugün bir ayet ezberleyin. Ardından ikinci bir ayet ezberleyin, ancak ilkine bağlayın. Sonra üçüncü bir tanesini ezberleyin ve bunu ilk ikisiyle ilişkilendirin. Bu yöntemi yaşamınızın geri kalanında yapmaya devam edin. Çok yakında, Kutsal Kitap’ta sahip olduğunuz gücün derinleştiğini göreceksiniz. Kutsal Kitap’ı günde beş dakika okuyarak nasıl kısa sürede etkileyici sonuçlar almaya başlıyorsak, aynı hızda ayetleri ezberlemek de öyledir. Öncekileri unutmadan, bizim için önemli olan ayetleri ekleyerek uygulamaya devam ettikçe, sonunda çok sayıda ayeti derinden ezberleyeceğimizi görüyoruz. Nihai hedef budur.

Dördüncü Adım: Kutsal Kitap Üzerine Dua Edin

İnsanlar Kutsal Yazılar’dan bölümleri bilir, ancak sözlerin zihinlerine ve yüreklerine derinlemesine nüfuz etmesi için üzerinde derin düşünmeye yeterince zaman ayırmaz. Change Your Heart, Change Your Life (Yüreğinizi Değiştirin, Hayatınızı Değiştirin) kitabında Gary Smalley, Kutsal Yazılar üzerinde derin düşünmek için bazı gerçekleri hatırlatır. Smalley, uzun bir süre boyunca düşündüğümüz şeylerin sonunda yüreğimize işlediğini belirtmektedir. Doğru düşünceleri öğrendiğimizde ve onları zihinsel olarak tekrar tekrar çiğnediğimizde, yüreklerimize yerleşirler ve bu inançlar, hayatımızı yönlendirir. Kutsal Yazılar üzerine yeterince düşünmezsek, sözler bilgi olarak zihnimizde kalabilir, ancak yüreklerimizde derin ve kontrol edici bir etkiye sahip olmaz.

Smalley, Kutsal Kitap zihinlerimizde ve yüreklerimizde bir yol haline gelene kadar dua etmemizi, üzerinde düşünmemizi ve Kutsal Yazıları okumamızı istiyor. Ardından Kutsal Kitap zihinlerimizde ve yüreklerimizde bir yol olana kadar üzerinde düşünmeye devam etmeliyiz. Sonra dört şeritli bir otoyol olana kadar biraz daha düşünmeliyiz. Artık zihnimizdeki bilgiler derinleşecek ve yüreğimizi kontrol edecektir.

Çoğu Hristiyan meşgul olduğunu söyler, o kadar meşguller ki, Kutsal Kitap’ta yetkinleşmenin dört aşamalı sürecini uygulamada başarılı olamazlar. Sizin için de durum buysa, öncelikle günde beş dakika Kutsal Kitap okuyarak başlayabilirsiniz. Ezberlemek için bir ayet seçin ve üzerinde dua edin. Ayrıca Tanrı Sözü’nde iyi eğitim alabileceğiniz bir kiliseye düzenli olarak katıldığınızdan emin olun. 

Kutsal Kitap Nasıl Okunur: Hemen Okumaya Başlayın!

Adım attıktan sonra çalışmalarınızı genişletmek kolaydır. Anahtar kelime, sadece başlamaktır. Kendinizi bu dört adımlık sürece adarsanız, Kutsal Kitap’ta yetkinleştiğinizi göreceksiniz. Böylece Kutsal Ruh’un meyvesi olan esenliği, sevgiyi ve sevinci tadacaksınız. Ayrıca Kutsal Ruh’un Söz üzerinde dua edenlere ve buyruklarına uyanlara verdiği huzuru ve gücü deneyimleyeceksiniz.

KAYNAKÇA:
https://www.christianity.com/bible/how-to-read-and-understand-the-bible-in-4-simple-steps.html?amp=1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen Sayfamıza Abone Olun!