Tanrı’nın Sizleri Çağırdığını Bilmenin 6 Yolu
204 views

Birçok Hristiyan, Tanrı’nın yaşamlarındaki planını merak ediyor. Bu, birçok Hristiyan’ın bilmek istediği, ancak cevabını nasıl bulacağını bilmediği bir konudur. 

Çoğumuz doğru yolda olduğumuzu bilmek isteriz. Bu sorunun bu kadar önemli olmasının nedeni, yaptığımız işin Tanrı için de önemli olmasıdır. Tanrı için önemini biliyorsak, Tanrı’nın sizi nerede aradığını ve nereye yönlendirdiğini öğrenmek istemek mantıklıdır. Bu sorunun yanıtını bulabilmek için gidilmesi gereken tek yer, Kutsal Kitap’tır. Çünkü Tanrı’nın Sözü, Tanrı’nın halkı için planı ve iradesi üzerine büyük bir anlayış sunar. Rab’bin yaşamınız için harika bir planı vardır. Kutsal Yazılar şöyle der: ‘‘Çünkü sizin için düşündüğüm tasarıları biliyorum diyor RAB. Kötü tasarılar değil, size umutlu bir gelecek sağlayan esenlik tasarıları bunlar.’’ (Yer.29:11). 

Tanrı’nın Krallığını yeryüzünde ilerletmek için bu çağrıyı keşfetmeye hazır mısınız? İşte hayatınızda Tanrı’nın çağrısını takip etmenin altı yolu:

Kutsal Ruh’un Size Yol Göstermesine İzin Verin

Romalılar 8:14, ‘‘Tanrı’nın Ruhu’yla yönetilenlerin hepsi Tanrı’nın oğullarıdır’’ der. Tanrı’nın bize sunduğu en büyük armağanlardan biri, Tanrı’nın Ruhu tarafından yönetilme ayrıcalığıdır. Tanrı’nın çocukları olarak, doğru kararları vermemiz için Kutsal Ruh tarafından yönetilmeyi beklemeliyiz.

Kutsal Ruh’un rehberliğinde kararlar verdiğimizde, çağrımıza ulaşabilmemiz çok daha kolaydır. Bu bilgelik, yarının farkında olarak bugünden karar vermemizi sağlayacaktır. Pek çok insanın anlayamadığı şey, Kutsal Ruh ile kişisel bir ilişki geliştirebileceğinizdir. ‘‘Ama Baba’nın benim adımla göndereceği Yardımcı, Kutsal Ruh, size her şeyi öğretecek, bütün söylediklerimi size hatırlatacak.’’ (Yu.14:26) Kutsal Ruh sadece kişisel bir rehber değil, aynı zamanda yaşamımızın öğretmenidir.

Dikkat Dağınıklığını Bırakın

Dünyada dikkatimizi dağıtan çok şey bulunmaktadır, ancak Tanrı’nın çağrısını yerine getirmek istiyorsak, dikkat dağınıklığını reddetmeliyiz. Kutsal Kitap şöyle der: ‘‘Kendine ve öğretine dikkat et, bu yolda yürümeye devam et. Çünkü bunu yapmakla hem kendini hem seni dinleyenleri kurtaracaksın.’’ (1.Ti.4:16).

Kariyerimiz, ailemiz ve maddi durumumuz için çalışırken, yolumuzu şaşırabiliriz. Dikkatimizin dağılmaması için sadece önemli olan şeylere odaklanmamız gerekir. Bunu yapmanın en doğru yolu, her gün dua etmek ve sessiz zaman geçirmektir. Sabah dışarı çıkmadan önce Tanrı ile vakit geçirin ve hayatınızda O’nun isteğinin gerçekleşmesi için dua edin.

Mesih’te Kim Olduğunuzu Keşfedin

Hristiyanlar olarak amacımız, Tanrı’nın Krallığını inşa etmektir. O’nun Krallığındaki rolünüz, armağanlarınızı ve yeteneklerinizi gerektirecektir. Hristiyanlar olarak, İsa’yı takip etme çağrısıyla başlamak önemlidir. Mesih’e ait olma çağrısı en önemli şeydir. İsa’ya ait olduğumuzda, Tanrı’nın görkemi yaşamlarımızda görülecektir. Bu aynı zamanda sizi Mesih’teki yaşamda güçlendirecektir. Mesih’te kim olduğunuzu bilmiyorsanız, Tanrı’nın planını takip etmenin hiçbir yolu yoktur. Kutsal Ruh’un içinizde yaşamasına ve sizi İsa’ya yaklaştırmasına izin verin.

Kutsal Kitap, bilgelik ve vahiy ruhunu alacağımızı ve yüreklerimizin gözlerinin aydınlanacağını söyler. (Ef. 1:17-18) Tanrı, yalnızca İsa’yı Kurtarıcı olarak kabul edenlere çağrıda bulunuyor. O’nu yakından tanımak sizi değiştirecektir.

Tanrı’ya Elinizden Gelenin En İyisini Verin

Tanrı’nın yaşamınız için planı, ancak zamanımızı, çabalarımızı ve armağanlarımızı sunduğumuzda ve hizmetimize odaklandığımızda gerçekleşebilir. Tanrı, O’na elimizden gelenin en iyisini verdiğimizde bizdeki en iyiyi ortaya çıkarır. ‘‘İman uğrunda yüce mücadeleyi sürdür. Sonsuz yaşama sımsıkı sarıl. Bunun için çağrıldın ve birçok tanık önünde yüce inancı açıkça benimsedin.’’ (1.Ti. 6:12) Timoteos’un Tanrı’nın çağrısına odaklanmış olması gibi biz de kendi hayatlarımızda buna dikkat etmeliyiz. Mesih’le ilişkiniz geliştikçe ve dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaştıkça, Tanrı’ya elinizden gelenin en iyisini vermek isteyeceksiniz.

Tanrı’nın Yargısına Güvenin

Tanrı’nın planını anlayamasanız bile, yaşamınız için en iyisini bildiğine emin olun. Tanrı’nın yargısına güvenmenin bu kadar önemli olmasının nedenlerinden biri de budur. Kutsal Kitap şöyle der: ‘‘RAB’be güven bütün yüreğinle, kendi aklına bel bağlama. Yaptığın her işte RAB’bi an, O senin yolunu düze çıkarır.’’ (Özd.3:5-6).

Tanrı’ya güvenmek, iman yolculuğumuzun ilk adımı olmalıdır. Tanrı’nın siz doğmadan önce sizin için bir planı vardı ve planları her zaman tüm hayal kırıklıklarınızdan daha büyük ve güzel olacaktır. Her şeyin kontrolünün O’nda olduğuna ve O’nun egemenliğinin bizi yönlendireceğine iman ederek, Tanrı’nın planına boyun eğebiliriz. 

Yeteneklerinizi Keşfedin

Hristiyanlar olarak, Tanrı’nın kullanmamız için bize verdiği yetenekleri ve armağanları geliştirmeye çağrıldık. Bu hediyeler yaşamlarımız boyunca bize imkân sağlayacak. Çağrımızı yerine getirmek istiyorsak, Tanrı’nın armağanlarını geliştirmeliyiz.

Pavlus, Timoteos’a şöyle dedi: ‘‘Ellerimi senin üzerine koymamla Tanrı’nın sana verdiği armağanı alevlendirmen gerektiğini hatırlatıyorum. Çünkü Tanrı bize korkaklık ruhu değil, güç, sevgi ve özdenetim ruhu vermiştir.’’ (2.Ti.1:6-7). Kutsal Ruh’un sizin aracılığınızla çalışmasına izin verin. İsa’nın kurtarıcılığı, Müjde’yi duyurmakla sınırlı değildir, dünyayı Tanrı’nın istediği bir yer yapmak için gereken her şeyi kapsar. Tanrı şu anda çağrınızı açıklıyor olabilir, ancak etrafınızdaki işaretler nedeniyle onu anlamayabilirsiniz. Ayrıca Kutsal Ruh’u ve Ruh’un size göstermeye çalıştıklarını söndürüyor olabilirsiniz. Kutsal Kitap şöyle der: ‘‘RAB’be ve O’nun gücüne bakın, durmadan O’nun yüzünü arayın!’’ (1.Ta. 16:11) Dua ederek Tanrı’yı arayın ve sizi nereye götürürse götürsün O’nu takip etmeniz için size iman ve cesaret vermesini dileyin. Bu, Tanrı’nın çağrısını takip etmenizi ve O’nun Krallığını yeryüzünde ilerletmenizi sağlayacaktır.

KAYNAKÇA: https://www.beliefnet.com/inspiration/6-ways-to-know-gods-calling-for-your-life.aspx

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen Sayfamıza Abone Olun!