Yüreğinizi Korumak İçin Atmanız Gereken 5 Adım
547 views

”Her şeyden önce de yüreğini koru. Çünkü yaşam ondan kaynaklanır.’’ (Özd.4:23)

Hayatı tamamen ahlaki çöküntüye uğramış bir Hristiyan’ın hikâyesini duyduğunuzda, arkasında kişinin kendi günahıyla mücadele etmemekle ilişkili uzun bir geçmişi vardı. Bunun olmasına izin vermeyin ve yüreğinize odaklanın. Hikmetli bir Hristiyan, Kutsal Kitap’ı ve kendi yüreğini inceler. Kendi yüreğinize hâkim olmalısınız. Bunu yapmak için sizden daha iyi kimse yoktur.

İşte yüreğinizi korumak için atmanız gereken beş adım:

1. İzleyin

İsa,‘‘Uyanık durup dua edin ki, ayartılmayasınız’’ dedi. (Mat.26:41) Pavlus, Timoteos’a, ‘‘Kendine ve öğretine dikkat et’’ (1.Ti.4:16), Efesli ihtiyarlara ise, ‘‘Kendinize ve Kutsal Ruh’un sizi gözetmen olarak görevlendirdiği bütün sürüye göz kulak olun’’ dedi. (Elç.20:28)

Bunu nasıl yapabiliriz? Arabanızı düşünün, sürüş esnasında bilmeniz gereken bazı bilgiler vardır: Hangi hızda gidiyorsunuz? Depoda ne kadar yakıt kaldı? Motorun sıcaklığını ve yağın seviyesini de bilmeniz gerekir. Bunları sürekli izlemezsiniz, ancak tüm bilgiler önünüzdeki gösterge panosunda görüntülenir. Peki, ruhunuza özel bir gösterge paneli nasıl görünürdü? Kırmızı ve yeşil ışıklar olurdu. Kırmızı ışıklar, ruhunuzda Tanrı’dan gizli olan ve endişe verici ayrılma eğilimi gösteren dürtülerdir. Gösterge tablonuza koyabileceğiniz kırmızı ışıklara örnek olarak, korkuyu, gururu, açgözlülüğü, korkaklığı, öfkeyi, Tanrı hakkında katı düşünceleri ve ibadetten uzaklaşmayı söyleyebiliriz.

Bir kâğıt kalem alıp bunları yazmanızı tavsiye ederim. Gösterge tablonuza ait olan şeylerin bir listesini yapmaya başlayın. Bunu yapmak size netlik kazandıracaktır.

2. Araştırın

‘‘İyi koşuyordunuz. Sizi gerçeğe uymaktan kim alıkoydu?’’ (Gal.5:7)

İman yaşamında iyi bir ilerleme gösterdiğiniz bir zaman vardı. Tanrı için atan bir kalbiniz vardı. Mesih’te sevinç buldunuz. Kurtarıcı’ya olan sevginiz parladı. Müjde’nin duyurulması için büyük bir tutkuya sahiptiniz. Fedakârlıklarda bulundunuz, zorluklarla karşılaştınız, hayatınızda derinlere kök salmış günahlarla savaştınız ve kutsallıkta büyüdünüz. Sonra ne oldu? Devam eden ilerlemenizin önüne geçen şey neydi? Sizi kim veya ne engelledi? Bu konularda dürüst olmanız gerekiyor. Emin değilseniz Tanrı ile konuşun ve ‘‘Ey Tanrı, yokla beni, tanı yüreğimi, sına beni, öğren kaygılarımı. Bak, seni gücendiren bir yönüm var mı’’ (Mez.139:23-24) deyin.

Bu durumu Hristiyan bir arkadaşınızla veya gerekirse pastörle konuşun, ancak cevabı almadan vazgeçmeyin. Bu çok önemli. Maalesef Kutsal Kitap’ı araştıran, ancak bunu nasıl yapacağını hiçbir zaman öğrenmediği için yüreklerine ikinci kez bakmakta zorlanan birçok Hristiyan var.

3.İtiraf Edin

‘‘Günahlarımızı itiraf edersek, güvenilir ve adil olan Tanrı günahlarımızı bağışlayıp bizi her kötülükten arındıracaktır.’’ (1.Yu. 1:9)

Bu harika vaattir, ancak durumun ciddiyetinin farkına varmalıyız. ‘Günahlarımızı itiraf edersek’, yani kırmızı ışığı görünce onu itirafla Tanrı’ya sunarsak ve Mesih’in kanına güvenirsek Tanrı bizi bağışlayacaktır. En son itiraf ettiğiniz günah nedir? İtiraf her zaman Tanrı’nın önünde olmalıdır, ancak sizi tanıyan ve sizi önemseyen biriyle dürüstçe konuşabiliyorsanız, bu size yardımcı olabilir.

Geçenlerde arkadaşlarla sohbet ederken kendi yüreğimde bazı şeylerin değiştiğini gördüğümü ve bu durumdan hoşlanmadığını söyledim. Birkaç şey sıraladım. Bunlardan biri, daha az sabırlı olmamdı. Bu bir kırmızı ışıktır. Ele alınması gereken bir konudur.

4.Söz verin

Gösterge panelinde bizi Rab’den uzaklaştıran dürtüleri gösteren her kırmızı ışığa karşı bir yeşil ışık vardır. Yeşil ışıklar, Kutsal Kitap’ta ‘Ruhun ürünü’ olarak adlandırılan dürtülerdir. ‘‘Ruh’un ürünüyse sevgi, sevinç, esenlik, sabır, şefkat, iyilik, bağlılık, yumuşak huyluluk ve özdenetimdir. Bu tür nitelikleri yasaklayan yasa yoktur.’’ (Gal.5:22-23) Bu liste kapsamlı değildir, ekleme yapabilirsiniz. Örneğin, bağışlamak ve cesur olmak listeye eklenebilir.

Kırmızı ışıklarınıza karşılık gelen yeşil ışıkları belirleyin ve onları takip edeceğinize söz verin.

‘‘Rab, lütfunla ve gücünle bu sabırsızlığı terk ediyorum. Bununla daha fazla yaşamak istemiyorum. Tanrım, şimdi aradığım sabrı geliştirmeme yardım et. Yüreğimi içimdeki bu düşmandan koru ve günaha iten bu dürtüyü kışkırtan koşulları iman yaşamımda büyümek için fırsat olarak kullan. Övgü ve yücelik senindir. İsa’nın adıyla, Âmin.”

5. Güvenin

Tanrı’dan uzak olanların yüreğini araştırmak gibi bir isteği yoktur. Ancak Tanrı’nın size verdiği yüreği iyi koruyun. Yaşamınızdaki günah eğilimlerini keşfetmek için yüreğinizi incelemek, Tanrı’ya itaat edenlerin yaptığı bir eylemdir. Ancak insanlar bunu cesaret kırıcı bulabilir. Tanrı’nın bize sağladığı şeylerden sonra, bu ilkenin yüreğimizde var olmasına şaşırıyoruz. Bu nedenle yüreğimize bakmak, kolayca mağlup hissetmenize yol açabilir. Robert Murray McCheyne bunun için bir çözüm önerisinde bulunarak, ‘‘Kendinize her bakış için, İsa’ya on kez bakın’’ demiştir.

İmanlılar, yüreklerini araştırdığında Rab’bin kanının günahları yıkamak için bir çeşme gibi aktığını hatırlamalıdır. Hayatımızın her günü O’na ihtiyacımız var. İsa’nın kanında temizlenmeye ihtiyacımız var. Hiçbir günah, Mesih’in kanının gücünden daha büyük değildir ve Rab bizleri aklamak istiyor.

KAYNAKÇA:

https://openthebible.org/article/five-steps-you-can-take-keep-your-heart/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen Sayfamıza Abone Olun!